Superpotravina, ktorú by ste mali jesť pravidelne. TOTO všetko dokážu čučoriedky

Tmavé bobuľovité ovocie, ktoré poznáme pod názvom čuroriedky, je nielen mimoriadne chutné, ale aj veľmi zdravé. Dokonca by sa dalo označiť za najlepšie jedlo pre naše zdravie.Zistenie, pred čím všetkým čučoriedky chránia náš organizmus, je ohromné. Ich účinky boli ocenené už v niekoľkých štúdiách. Osvedčili sa totiž napríklad v boji proti starnutiu, ale aj Alzheimerovi. Ich nesporným pozitívom je hlavne antioxidačný účinok.

Silný antioxidant dokáže divy

Pozitívne účinky čučoriedok napríklad ocenilo aj Centrum pre zdravú výživu amerického ministra poľnohospodárstva. Na piedestál ich postavilo napríklad kvôli schopnosti vyčistiť krv od škodlivých vedľajších produktov, známych ako voľné radikály. Na základe viacerých testov zistili, že znižujú hladinu cholesterolu v krvi, ale chránia aj pred infekciou močového mechúra. To však nie je zďaleka všetko.

Jednou z úžasných vlastností tmavomodrých bobúľ je, že spomínané vyčistenie krvi od škodlivých radikálov je možné práve vďaka tomu, že sú takým silným antioxidantom. Navyše, pomáhajú proti starnutiu a to z toho dôvodu, že voľné radikály spôsobujú mnoho fyzických príznakov starnutia.

Ďalším pozitívom čučoriedok sú aj vlastnosti, vďaka ktorým stimulujú enzýmy, ktoré chránia proti rakovine a spomaľujú rýchly rast nádoru. Antioxidanty obsiahnuté v čučoriedkách pomáhajú zabrániť alebo aspoň oddialiť nástupu niektorých chorôb, medzi nimi aj rakovine.

Vo Švédku je využívaná aj sušená forma čučoriedok, pretože dokážu zmierniť hnačku. U nás sa v takomto prípade používa aj čučoriedkový čaj. Zlúčeniny obsiahnuté v týchto plodoch totiž dokážu zabiť baktériu, ktorá spôsobuje infekciu.

Silná zbraň

Zázračné bobule, ktoré možno pokojne označiť aj ako superpotravinu, sú aj skvelým posilňovačom koncentrácie či rovnováhy. Ako totiž zistili vedci z Tufts University v Bostone, pri pokuse na myšiach sa ukázalo, že keď im bol podávaný čučoriedkový extrakt, zlepšila sa ich rovnováha, koordinácia a krátkodobá pamäť. Antioxidant anthocyanin, vďaka ktorému majú čučoriedky svoju farbu, totiž podľa všetkého chráni neuróny v mozgu.

Čučoriedky podľa zistení vedcov aj znižujú riziko srdcových chorôb. Je to práve kvôli schopnosti znížiť hromadenie „zlého“ cholesterolu z krvi. „Čučoriedky môžu byť silnou zbraňou v boji proti obezite a ochoreniam srdca,“ vyhlásil doktor Agnes Rimando, z amerického ministerstva poľnohospodárstva.

Zaujímavosťou je aj zistenie, že jedenie čučoriedok vylepšuje naše nočné videnie. Vedci sa domnievajú, že sa tak deje preto, že zlúčeniny v bobuliach zvýšujú kapilárnu elasticitu a priepustnosť oka. Takisto sa ukázalo, že ich konzumácia je žiadaná aj počas tehotenstva, a to kvôli bohatému zdroju kyseliny listovej, čo môže využívať plod počas tehotenstva. Toto ovocie je tiež bohaté na draslík, ktorý je nevyhnutný pri regulácii krvného tlaku. Okrem prospešnosti v čase tehotenstva sú dobré aj pri zažívaní, a to práve kvôli tomu, že okrem iného, sú aj výborným zdrojom vlákniny.